Банята е място където преминават почти всички водни връзки във едно жилище. Там се намират бойлера, тръбите за парното, водопровода, щранга за отпадната вода, умивалника, подовият сифон, пералнята в мокрото помещение и много често кухнята е граничеща с банята и мокрите помещения. Най-срещаната услуга, която нашите опитни екипи извършват, е откриване на течове в баня.
В някои бани са разположени и тоалетните или също са граничещи на банята. Вероятността за скрит теч в банята е най-голям, затова предлагаме услуга диагностика на теч в банята. Има течове от банята, които създават щети на същото жилище и такива, които проникват при съседите, а не са рядкост и скрити течове идващи от по-горен етаж, преминаващи през даден апартамент или апартаменти на по-долни етажи и стигащи до първият етаж.
В банята фаянса и теракота, както и кухините за щранговете, допълнително затрудняват откриването на теча. Фаянсовите плочки са гланцирани и водонепроницаеми. Те скриват теча и разсейват петното от влагата, т.е то е зад тях, но не се вижда с просто око. При откриване на скрит теч задължително се използва уред за откриване на течове на вода - инфрачервена камера, влагомер и ултразвуков преобразувател.
Използването само на един от трита метода не гарантира откриването. Всеки метод и апарат за откриване на течове си има предимствата и недостатъците, а използвайки всички уреди за откриване на теч, то методите се препокриват и дават 100% гарантиран и точен резултат. Откриването на скрит теч в банята е трудно, поради матираната и гланцова повърхност в баните, която отразява термолъчите на присъстващите в банята и ги смесва с излъчваните от самата повърхност. При откриване на теч в банята трябва да се настройват термокамерите много финно и правилно и да се спазват всички изисквания при откриване на течове, без къртене. Откриване на течове от баня с камера.
Теч от покрив е още по-труден за откриване от скритите течове в банята. Покривите са скатни или плоски /равни/, като и в двата случая имаме хидроизолация. За да се открие теч от покрив, е необходимо лицето, извършващо обследването за теча да е запознато с технологията на изграждане на покривите. Изискват се солидни знания за покривните конструкции, материалите, наклоните, калканите, кантовете, керемидите, хидроподложките, начина на събиране и отичане на дъждовната вода, изолациите около телата на комините и воронките.
С помощта на инфрачервена камера и влагомер за строителни материали може да се добие по-добра информация. Откриването на такива течове е и опасно, поради затруднения достъп до всички зони на покривите. Изисква се пълно обезопасяване на обследващият теча. При откриване на теч от покрив има и друга важна особенност, с която трябва да се съобразим - времето. Трябва да е сухо, да не валяло същият ден, да е не по-горещо от 22 градуса на сянка, както и да не духа силен вятър над 9 м/s. Това са изисквания за откриване на теч от покриви с термокамера.
Теч от съсед е най-често срещания скрит теч поради простата причина, че когато протече отдолу обикновено съседа отгоре няма никакви признаци за наличие на евентуален проблем. Обикновено такива ситуации са и доста спорни, защото виновният за теча няма никаква представа за причиненият теч на съседите на долният етаж. Възможно е също теча да е от общи части и да е на границата на два имота, не са редки такива случаи.
Имало е реални ситуаци, при които водата идва от по-горен етаж, преминава през съседа над вас, без да се разлива и образува теч във вашата баня, през няколко етажа водата преминава, без видими следи. За откриването на теча е необходимо да се осигури достъп и присъствие и в двата имота, имота на потърпевшия и евентуално имота от който се предполага, че идва проблема. Течовете се разпростират както по вертикалните така и по хоризонталните стени и равнини. Теча от съседа, може да е причинен от износени фуги, неправилно свързана вана, теч от душ кабина, теч от душ батерия, теч от водомер, теч от канал или от сифон.
Скритият теч обикновенно се е наслагвал във времето докато избие влага, петно или миризма. Когато има скрит теч от канал на баня, вертикален щранг на мръсна или чиста вода, умивалник или душ кабина то протичането и наслагването на влагата трае само докато се използва канала, т.е през него преминава вода. Но протичането не е задължително да е веднага когато се пусне канала. В някои случай се образуват водни “джобове”, те се пълнят доста бавно в зависимост от дебита на теча.
След спиране на водата през канала могат да минат няколко минути и чак тогава започва прокапване и процеждане на вода в мястото с нанесените щети от теча. Обследването на канал става най-сигурно по два метода, като гаранция за откриването може да има само и единствено тогава когато двата метода се използват заедно. Обследването на канал за теч се извършва с термографска камера и влагомер за строителни материали.
Течовете от отоплителните инсталации са коварни и обилни. Обследването на теч от отоплителна инсталация се извършва само когато системата е под налягане и е действаща, с активно топлоподаване към радиаторите. Това става в отоплителният сезон или при извънредно тестово пускане. Използват се предимно термографски камери, скенери и влагомери. При този вид обследване за скрит теч е възможно откриване и само със инфрачервена камера, която улавя много ясно разликата в температурите.
Скритите течове в кухнята са с най-големи щети. Обикновено те се разпространяват първо в строителните материали, след това влагата се абсорбира от дървото или ПДЧ плоскостите на кухненските шкафове и кухненските плотове, та чак до паркета и настилката в кухнята, като през цялото време може да да няма никакви признаци за теч.
Поради големият обем на шкафовете и застоелият въздух зад тях трудно се откриват навреме. Откриването на скрит теч в кухня не изисква разглобяването на цялата кухненска мебел. Обследването се извършва предимно с термографски камери и през шкафовете. За съжаление влагата понякога поврежда мебелите безвъзвратно.
Когато няма консумация на вода в дадена сграда, а водомерът във водомерната шахта отчита количество значи имаме теч между водомера и сградата или е повреден водомер, което не е изключено. Винаги проверката започва от водомера. При проверката на водомера, ако всичко е наред и уреда работи коректно, то захранващото трасе най-вероятно има скрит теч. В стандартен случай водата трябва да избие нагоре през почвата или настилката, но в случайте на урбанизирани райони обикновенно не се случва така.
Водата от теча се просмуква към отводнителни шахти и канали или от дренажни кръгове и в пропадания около основите на сградите, където прави резервоари Откриването на скрит теч от водопровод под земя се извършва със земни микрофони и усилватели с ултразвуков трасиращ уред или с инфрачервена камера, монтирана на безпилотен дрон наречен хектакоптер. Обследва се отвисоко, за да изпъкнат термо разликите.
Течовете от балкони, тераси и веранди обикновено са причинени от пробити сифони тръби или открити и нарушени фуги, като понякога водата може да се стича и под изолацията и парапетите на терасата. Когато водата проникне под плочките, тя се събира и намира най-ниският пропуск на хидроизолацията и новаднява стени и под под прозорци и враати. Събралата се вода се впива в материалите и така образува водни „джобове” които нанасят щети на помещението под тях и прилежащите към тях помеещения. Обследват се посредством влагомери и инфрачервени камери, като се съобразяват климатичните условия.
Басейните са сложни хидросъоръжения. Откриването на теч в тях е изключително трудно. Обследват се водопроводите и каналите за обратната вода шахтите и хидроизолацията на басейна. Обследването се извършва с цялата налична апаратура, като гаранция за откриване на теч от басейн няма!
Предлагаме ви откриване на течове София, диагностика на теч в банята, термовизионна камера за откриване на течове, уред за откриване на течове цена.